Hapësire reklamuese

Bota

“Në Gaza ka ferr në tokë”, OKB: Gjysma e popullsisë së Gazës po vuan nga uria

Shkruar nga Newsbomb
“Në Gaza ka ferr në tokë”, OKB: Gjysma e

Gjysma e popullsisë së Gazës po vdes nga uria teksa luftimet në këtë vend po vazhdojnë, ka paralajmëruar një zyrtar i lartë i ndihmës në OKB. Carl Skau, zëvendësdrejtor i Programit Botëror të Ushqimit të OKB-së, ka thënë se vetëm një pjesë e furnizimeve të nevojshme kanë mundur të hyjnë në Rrip – dhe nëntë nga 10 persona nuk mund të hanë çdo ditë.

Nga ana tjetër Rebelët Houthi nga Jemeni kanë deklaruar se do të godasin të gjitha anijet në Detin e Kuq të drejtuara për në Izrael.

Dhjetra militantë të Hamasit janë dorëzuar në Forcat e Mbrojtjes izraelite (IDF) në Rripin verior të Gazës. Këtë e kanë raportuar mediat izraelite. Sipas Ynet, fotot kanë mbërritur nga enklava e milicëve të shumtë të zhveshur dhe të detyruar të qëndrojnë pranë ushtarëve të IDF që i ruajnë. Fotot janë bërë ditët e fundit dhe shumë nga milicët e arrestuar me sa duket iu dorëzuan spontanisht ushtrisë izraelite.

Një armëpushim “është jetike për t’i dhënë fund ferrit në Tokë” që përjetohet në Rrip, thotë agjencia e OKB-së për refugjatët palestinezë.

Lëvizja brenda dhe jashtë Gazës ka qenë shumë e kufizuar që nga 7 tetori, kur luftëtarët e Hamasit depërtuan nëpër gardhin rrethues të Izraelit, duke vrarë 1200 njerëz dhe duke marrë peng 240. Ministria e shëndetësisë e drejtuar nga Hamasi thotë se Izraeli ka vrarë më shumë se 17,700 Gazanë në fushatën e tij hakmarrëse, duke përfshirë më shumë se 7,000 fëmijë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese