Tirana
broken clouds
0.5 ° C
0.5 °
0.5 °
93 %
1.5kmh
52 %
Mar
12 °
Mër
13 °
Enj
13 °
Pre
14 °
Sht
13 °
E martë, 29 Nëntor, 2022

“Në çdo vështirësi me ju”, qeveria grek merr VENDIMIN, rrit pagën minimale

spot_img

Lajme të ngjashëm

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka njoftuar sot rritjen e pagës minimale.

Ai ka njoftuar se nga 1 maji, paga minimale është rritur dhe nga 663 që ishte do të jetë 713 euro, me një rritje totale prej 9.7% nga viti i ri 2022.

“Do të shmang parashikimet qetësuese, në çdo vështirësi do të jem pranë jush”, premtoi kryeministri.

“Çdo ditë në qytete dhe lagje takoj punonjës dhe veçanërisht të rinj që paguhen me pagën minimale. Shqetësimi i përbashkët që shoh në fytyrat e të gjithëve është saktësia e krizës ndërkombëtare të energjisë dhe luftës në Ukrainë. Çmimet e energjisë elektrike, në raftin e supermarketit, në pikën e karburantit. Ata dëgjojnë për ekonominë në rritje, shohin shumë ndryshime pozitive, por pyesin veten nëse kjo rritje i shqetëson vërtet. Ata mendojnë se pa ndihmën e familjes e kanë të vështirë t’ia dalin mbanë. Sidomos nëse detyrohen të marrin një shtëpi me qira.

Atyre, pra, u drejtohem për vendimin tim sot. Kështu, nga 1 maji, paga bazë rritet me 50 euro në muaj. Nga 663 rritet në 713 euro. Një shumë e cila, në kombinim me këstin e parë të janarit, është ekuivalente me një rritje të përgjithshme prej 9.7% krahasuar me pagën minimale të vitit 2021. E thënë thjesht, pothuajse 650,000 punonjësit e kësaj kategorie do të fitojnë më shumë se një pagë neto shtesë në vit”tha ai.

Më shumë
spot_img
spot_img