Tirana
overcast clouds
3.5 ° C
3.5 °
3.5 °
70 %
2.6kmh
90 %
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
15 °
Sht
10 °
Die
10 °
E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021
spot_img

Në Britani janë të alarmuar, regjistrohen 49,000 raste me Covid brenda një dite, autoritetet thirrje për vaksinim

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Autoritetet në Britaninë e Madhe janë vënë në alarm dhe po ju bëjnë thirrje qytetarëve të tyre që të vaksinohen, pasi vetëm brenda një dite jaën regjistruar 49,000 raste të reja me Covid. Mediat vendase thonë se po shikohet mundësia për vendosjen e masave kufizuese.

Kryeministri Boris Johnson është shprehur se britanikët e pavaksinuar kanë deri në nëntë herë më shumë gjasa të vdesin, në varësi të moshës së tyre, sesa nëse do të kishin pasur të dy doza të vaksinës.

Profesori Neil Ferguson, renditi dy arsye pse britanikët mund të jenë më të ekspozuar ndaj Covid këtë dimër sesa vendet e afërta të Evropës Perëndimore.

PRI 205658127

Ai i tha programit të BBC Radio 4 Today: “Pjesërisht, ne ishim shumë të suksesshëm në vaksinimin e hershëm dhe ne e dimë se gradualisht imuniteti dobësohet me kalimin e kohës pasi të keni marrë dozën e dytë…

Së dyti, ne u mbështetëm më shumë në vaksinën AstraZeneca dhe, ndërsa kjo mbron shumë mirë nga rezultatet shumë të rënda të Covid, ajo mbron pak më pak se Pfizer kundër infeksionit dhe transmetimit, veçanërisht përballë variantit Delta.”

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img