Tirana
clear sky
34.5 ° C
34.5 °
34.5 °
34 %
2.1kmh
0 %
Sht
37 °
Die
37 °
Hën
36 °
Mar
37 °
Mër
36 °
E shtunë, 2 Korrik, 2022
spot_img

Në Belgjikë do të votojnë edhe 16-vjeçarët

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Parlamenti belg ka miratuar një ligj, i cili u jep të drejtën e votës qytetarëve që 16 vjeç. Ky ligj përfshinë rreth 270 mijë të rinj që jetojnë në Belgjikë.

Çdo i ri që dëshiron të votojë në zgjedhjet e ardhshme evropiane duhet të regjistrohet në regjistrin e zgjedhësve dhe pasi të regjistrohet, do t’i nënshtrohet detyrimit të votës.

albsig

spring

Përveç Belgjikës edhe shteti i Maltës e Greqia kanë dhënë aktualisht të drejtën e votës për të rinjtë nën 18 vjeç, në zgjedhjet evropiane.

“Duke u dhënë të rinjve mundësinë për të marrë pjesë aktive në demokracinë tonë, ne i lejojmë ata të bëjnë zërin e tyre të dëgjohet dhe ne stimulojmë më tej interesin e tyre për politikën,” tha ministrja e Brendshme Verlinden.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img