Tirana
clear sky
14.5 ° C
14.5 °
14.5 °
51 %
3.1kmh
0 %
Mar
25 °
Mër
26 °
Enj
27 °
Pre
27 °
Sht
29 °
E martë, 15 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Në 85 vjetorin e lindjes, Presidenti Ilir Meta vlerëson Dhimitër Anagnostin me Dekoratën e lartë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

f09930646c72857390814f5d62e3c317

Presidenti Ilir Meta vlerëson regjisorin Dhimitër Anagnosti me Dekoratën e lartë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Në ceremoninë e nisur pak minuta më parë është vetë i pranishëm Anagnosti dfhe bashkëshortja e tij Roza Anagnosti.

“Emri dhe vepra juaj, dedikuar me gjithë përkushtim popullit dhe atdheut tonë, është sot për të gjithë ne frymëzim. Vepra juaj do të jetë edhe për gjeneratat e ardhshme, metaforë emblematike e historisë së artit kinematografik shqiptar. Referencë dhe modeli i një brezi krijuesish idealistë e patriotë që i bënin nder artit dhe kulturës sonë kombëtare”, tha ndër të tjera Meta.

Ndërkohë, vetë regjsori Anagnosti foli pak pasi siç u shpreh në podium, “nuk ishte më ai i thjeshti, por e kishin mbërthyer emocionet dhe vetë”.

“Është një ditë e vecantë për mua. Dua të falenderoj të gjithë njerëzit me të cilët kam punuar me vite të tëra. Bashkë kemi lëvizur nëpër vendin tonë, dhe bëmë ato vepra. Ato vepra jetojnë dhe në brezat që vijnë.
Falenderoj presidentin i cili në këtë ditë më vlerëson me një çmim të rëndësishmë”, u shpreh Dhimitër Anagnosti.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img