Tirana
light rain
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
46 %
1.5kmh
75 %
Mër
21 °
Enj
21 °
Pre
26 °
Sht
24 °
Die
23 °
E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Në 17 mln të vaksinuar me AstraZeneca, vetëm 37 me mpiksje gjaku, kompania e bindur: Përfitimet janë më të mëdha se sa rreziqet

spot_img

Lajme të ngjashëm

Qeveritë e shumë vendeve u përballën me dilemën e përdorimit ose jo të vaksinës AstraZeneca, pasi disa shtete (shumica europiane) ndaluan përdorimin për shkak të shqetësimeve lidhur me efektet anësore të mundshme.

Vaksina ka krijuar një ‘ndarje të ashpër’ në të gjithë globin, duke i detyruar autoritetet të vlerësojnë rreziqet shëndetësore të ndalimit të vaksinës.

Suedia ishte e fundit që u bashkua me një grup të kombeve të Bashkimit Evropian, të cilët e pezulluan përkohësisht, ndonëse Agjencia Evropiane e Barnave tha se nuk kishte “asnjë provë” që vaksinat AstraZeneca shkaktonin mpiksje gjaku.

Emer Cooke tha sot se agjencia është “plotësisht e bindur” se përfitimet nga qëllimi i AstraZeneca tejkalojnë rreziqet, por një vlerësim po vazhdon.

Ajo vuri në dukje se mijëra njerëz në të gjithë BE-në zhvillojnë tromboza çdo vit për një larmi arsyesh dhe se nuk kishte raporte të rritjes së mpiksjes së gjakut në studimet klinike të vaksinës AstraZeneca.

“Ekspertët do të ndërmarrin një “analizë shumë rigoroze” dhe do të bëjnë një rekomandim të Enjten”, tha Cooke.

Evropa ka luksin të zgjedhë nga disa kompani për vaksinat, por ky vendim nuk është ende i lehtë në kontinent, ku virusi është përsëri në rritje dhe ku fushata e vaksinimit ka ngecur vazhdimisht.

Ndërkohë shumë vende po mbështeten tek AstraZeneca, e cila është më e lirë dhe më e lehtë për t’u trajtuar sesa disa vaksina të tjera. Vaksina deri më tani ka luajtur një rol të madh në nismën globale për të siguruar që vaksinat të shkojnë në vendet e varfëra.

Vështirësia e vendimit ishte e qartë në Tajlandë, vendi i parë jashtë Evropës që pezulloi përkohësisht përdorimin e vaksinës AstraZeneca, por u tërhoq të marten kur kryeministri tajlandez mori dozën e parë nga AstraZeneca.

Përveç EMA, AstraZeneca dhe OBSH kanë thënë se nuk ka prova se vaksina mbart një rrezik në rritje të mpiksjes së gjakut.

Ka pasur 37 raporte të mpiksjes së gjakut midis më shumë se 17 milion njerëzve që kanë marrë vaksinën në të gjithë BE dhe Britani, tha kompania.

Më shumë


spot_img
spot_img
spot_img