Tirana
clear sky
22.5 ° C
22.5 °
22.5 °
60 %
0.5kmh
0 %
Hën
26 °
Mar
27 °
Mër
27 °
Enj
26 °
Pre
25 °
E hënë, 16 Maj, 2022
spot_img

Ndryshon sistemi i vlerësimit për maturën, rikthehet mesatarja

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministria e Arsimit duket se do të bëjë ndryshime sai takon vlerësimit të maturës shtetërore si dhe mënyrën e pranimit të studentëve në universitete,.

Projektligji i ri që po diskutohet nga ministria, rikthen mesataren në shkollat e mesme duke parashikuar ndryshime në projektligj.

Sipas gazetës “Shekulli”, ky ndryshim pasqyrohet në nenin 77, pika 1 i cili citon se pranimi në programet e studimit të ciklit të parë është i mundur për çdo kandidat që ka përfunduar me sukses ciklin e arsimit të mesëm dhe që plotëson kritetin e notës mesatare, të përcaktuar çdo vit me udhëzim të ministrisë së Arsimit.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img