Tirana
clear sky
6.5 ° C
6.5 °
6.5 °
93 %
1.5kmh
0 %
Mër
21 °
Enj
22 °
Pre
22 °
Sht
22 °
Die
21 °
E mërkurë, 27 Tetor, 2021
spot_img

Ndryshon renditja për shkak të pandemisë, ja kush janë pasaportat më të FUQISHME të botës për 2021

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

d9a02ff3a7bd599743352293a99f697d

Qytetarët aziatikë vazhdojnë të posedojnë dokumentet më të fuqishme të udhëtimit në botë, sipas Indeksit të Pasaportave Henley 2021.

Duke mos marrë parasysh kufizimet e përkohshme të udhëtimit mes pandemisë COVID-19, Japonia kryeson për sa i përket forcës së pasaportës për të katërtin vit radhazi, duke siguruar qasje pa viza/vizë gjatë mbërritjes në 191 destinacione në të gjithë botën bazuar në të dhëna ekskluzive nga Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror (IATA).

Singapori (190) renditet i dyti edhe një herë, pasuar nga Koreja e Jugut dhe Gjermania (189), me Italinë, Finlandën, Spanjën dhe Luksemburgun (188) jo shumë larg. Evropa është gjithashtu shtëpia e disa prej pasaportave më të fuqishme në botë. Danimarka dhe Austria (187) përmbyllin 10 vendet e para ndërsa Suedia, Franca, Portugalia, Hollanda dhe Irlanda (186) ngadalësojnë Shtetet e Bashkuara, Mbretërinë e Bashkuar, Zvicrën, Norvegjinë, Belgjikën dhe Zelandën e Re (185).

Henley & Partners tregojnë se rritja e vendeve të Azi Paqësorit (APAC) në renditjen e indeksit është një fenomen relativisht i ri me vendet e Bashkimit Evropian, Mbretërinë e Bashkuar dhe SH.B.A. që tradicionalisht mbajnë vendet e para.

 “Ekspertët sugjerojnë që pozicioni i forcës së rajonit APAC do të vazhdojë pasi përfshin disa nga vendet e para që fillojnë procesin e rikuperimit nga pandemia”,- thuhet në njoftimin e së martës.

Në skajin tjetër të spektrit, Afganistani (26) është pasaporta më pak e fuqishme që një udhëtar mund të mbajë, e ndjekur nga Iraku (28), Siria (29), Pakistani (32), Somalia dhe Jemeni (33), territoret Palestineze ( 37), Libia dhe Nepali (38) dhe Koreja e Veriut (39).

Dr. Christian H. Kaelin, Kryetar i Henley & Partners dhe shpikës i konceptit të indeksit të pasaportës, vëren se kriza COVID-19 dhe bllokimet që rezultojnë kanë penguar hyrjen për mbajtësit e pasaportave në të gjithë botën, shkruajnë mediat e huaja.

“Vetëm një vit më parë të gjitha indikacionet ishin që nivelet e lëvizshmërisë globale do të vazhdonin të rriteshin, se liria e udhëtimit do të rritej dhe se mbajtësit e pasaportave të fuqishme do të gëzonin më shumë akses se kurrë më parë. Bllokimi global i mohoi këto parashikime të ndezura, dhe si kufizime fillojnë të ngrihen, rezultatet nga indeksi i fundit janë një kujtesë se çfarë do të thotë me të vërtetë fuqia e pasaportës në një botë të përmbytur nga pandemia”,- tha Kaelin në një deklaratë.

Mbajtësit e pasaportave amerikane janë aktualisht në gjendje të udhëtojnë në më pak se 75 destinacione për shkak të kufizimeve që rrjedhin nga pandemia.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img