Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
57 %
3.1kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
35 °
Die
33 °
Hën
35 °
Mar
36 °
E premte, 25 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Ndryshon ligji, Kina lejon çiftet të kenë tre fëmijë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Kina ka njoftuar se do të lejojë çdp familje të ketë deri në tre fëmijë, duke shënuar fundin e një politike të rreptë me dy fëmijë.

Ndryshimi u miratua nga Presidenti Xi Jinping në një takim të byrosë politike, raportojnë mediat e huaja.

“Lejimi i një çifti të ketë tre fëmijë si dhe zbatimi i masave përkatëse të mbështetjes, do të ndihmojë në përmirësimin e strukturës së popullsisë së vendit”, tha Xinhua.

Kjo vjen pasi një regjistrim i botuar çdo 10 vjet tregoi se popullsia e Kinës u rrit me ritmin e saj më të ngadaltë në dekada.

Popullsia në tkurrje është problematike për shkak të strukturës së përmbysur të moshës, me më shumë njerëz të moshuar sesa të rinj.

Regjistrimi, i lëshuar në fillim të këtij muaji, tregoi se rreth 12 milion foshnje kanë lindur vitin e kaluar, një rënie e ndjeshme nga 18 milion në 2016, dhe numri më i ulët i lindjeve të regjistruara që nga vitet 1960.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img