Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
57 %
3.6kmh
0 %
Mar
23 °
Mër
26 °
Enj
25 °
Pre
25 °
Sht
26 °
E martë, 17 Maj, 2022
spot_img

Ndryshohet modeli i vlerësimit për nxënësit

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ministrja e Arsimit Evis Kushi, ka bërë me dije ndryshimet e paketës së vlerësimit për nxënësit. Përmes një postimi në “Facebook”, Kushi shkruan se këto ndryshime kanë për qëllim vlerësimin sa më objektiv të nxënësve dhe për të lehtësuesit mësuesit nga aspektet burokratike që të fokusohet sa më shumë në punën interaktive me nxënësit.

“Prezantohen ndryshimet e paketës së vlerësimit të nxënësve në sistemin e arsimit parauniversitar, për një vlerësim sa më objektiv të tyre dhe lehtësim të mësuesve nga aspektet burokratike, me qëllim final fokusin në punën interaktive me nxënësit. Këto ndryshime do të hyjnë në fuqi në shtator, me vitin e ardhshëm shkollor 2022 – 2023.

Dua të falënderoj shumë Agjencinë e Sigurimit të Cilësinë të Arsimit Parauniversitar, të gjithë ekspertët, mësuesit dhe drejtuesit e institucioneve arsimore për punën intensive të këtyre muajve. Jam besimplotë që mësuesit tanë do të tregojnë seriozitet dhe përgjegjshmëri të lartë në zbatimin e këtij modeli të ri të përmirësuar!”, shkruan ministrja.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
RingRing
spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img