'Ndryshimet në Kod më të këqija se ishin', Kulluri: Venecia ndërhyri me vonesë, Opozita mori tjetër goditje  

Publikuar tek: aktualitet, më 23:29 02-12-2020 'Ndryshimet në Kod më të këqija se ishin', Kulluri: Venecia ndërhyri me vonesë, Opozita mori tjetër goditje   Edvin Kulluri

Opinioni i Komisionit të Venecias për ndryshimet në Kodin Zgjedhor ishte shumë i vonë, pasi tashmë ndryshimet janë bërë.  

Në këtë konkluzion ka dalë politikani, Edvin Kulluri, i cili në emisionin "Repolitix" deklaroi se këto ndryshime janë më të këqija nga ato që ishin.

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar në PD shtoi se përgjegjësinë për këtë sistem zgjedhor e kanë të dyja palët.

"Ishte vonë të ndërhynte Komisioni i Venecias, se tashmë janë bërë ndryshimet kushtetuese. Ndyshimet kushtetuese janë më të këqija se ai që ishte. Duke parë konjukturën politike sot natyrisht për opozitën është një goditje. Nga pikëpamja taktike i ul shanset që të maksimalizojë votën. Ndryshimet kushtetuese nuk mund të bëhen pa konsensus ose do shkosh në referendum.

"Përgjegjësinë e vetme e ka opozita sepse ata dogjën mandatet. Nëse fiton mazhoranca aktuale opozita do të thotë me të drejtë se u ndryshuan rregullat e lojës rrugës. Në themel kjo që bëri Rama në mënyrë të njëanshme ishte e padrejtë. Rama u shpreh për lista të hapura dhe në momentin që ke vendosur një limit listat nuk janë më të hapura.

"Ne kemi shkuar hapa pas, përgjegjësinë e kanë të dyja palët, por më shumë mazhoranca. PD ska bërë asnjë betejë për lista të hapura. Unë jam anëtar i PD Murrizi është përjashtuar. Është vetëpërjashtuar. Thelbi është që PD s'bëri asnjë betejë as për koalicione as për lista të hapura. Ky zotëria e shiti tavolinën dhe Kodin Zgjedhor", përfundoi Kulluri.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « E thotë epidemiologu: Personat që e kanë kaluar koronavirusin kanë imunitet kujtesë, s’duhet të përfshihen në fashën e parë; Brataj: E verifikova që pas 6 muajsh kisha antitrupa
‘Vaksina vjen në dhjetor në Shqipëri’, ironizon Kreshnik Spahiu: Këta ose kanë rrjedhur, ose do i prodhojnë vaksinat në Tepelenë »
Article Logic
Execution time: 0.013590097427368
array(1) { ["section"]=> string(109) "ndryshimet-ne-kod-me-te-keqija-se-ishin-kulluri-venecia-nderhyri-me-vonese-opozita-mori-tjeter-goditje-229974" }