Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
45 %
4.1kmh
0 %
Hën
25 °
Mar
25 °
Mër
26 °
Enj
27 °
Pre
27 °
E hënë, 14 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

“Ndodhemi larg imunitetit të tufës”, Sulçebe: Infektimet në Tiranë rriten me 6% çdo muaj

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

5b276ae803ea2d4b3d7011f2109394ef

Mjeku imunolog Genc Sulçebe në një intervistë ka folur për rastet e reja me Covid-19, ku është shpreur se rritja e rasteve ka ardhur për shkak të disa faktorëve, që nisin me kushtet e motit, ulja e temperaturave, mosmbajtja e maskave në ambiente të mbyllura, apo edhe grumbullimet.

Duke iu referuar qytetit të Tiranës ai u shpreh se shifrat e të infektuarve rriten me 5-6 përqind çdo muaj, dhe duke patur parasysh këto shifra, deri në fund të qershorit imuniteti i tufës mund të rritet deri në 85 përqind. Ndërsa përsa i përket rangut vendor, ai tha se ndodhemi shumë larg imunitetit të tufës.

“Duket se ritmi të paktën në Tiranë i përshpejtimit të përhapjes së infeksionit shkon në rreth 5-6 përqind në muaj. Domethënë që nëse tani janë  40 përqind që e kanë kaluar infeksionin, atëherë nëse jemi me këto ritme rreth 5-6 përqind në muaj i bie që imuniteti i tufës që aktualisht është më i lartë se në fillim. Me këto ritme nëse vazhdon kështu mund të themi se në fund të qershorit duhet ta arrijmë imunitetin e tufës.“, u shpreh ai për “abc-ja e mëngjesit”.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img