Tirana
clear sky
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
31 %
9.3kmh
0 %
Hën
22 °
Mar
26 °
Mër
27 °
Enj
27 °
Pre
28 °
E hënë, 14 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

Ndodh sërish në Kroaci: Pas vaksinimit me AstraZeneca 33-vjeçari kishte ethe, më pas dhimbje barku dhe gjakderdhje; vdes pas 12 ditësh (DETAJE)

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

df64962d97201610a66b7dd7e505cb27

Një 33-vjeçar vdiq në Kroaci 12 ditë pasi u vaksinua me AstraZeneca, prandaj Agjencia Kroate e Barnave (HALMED) filloi menjëherë një hetim.

Siç zbuloi Indeksi, burri është nga Sisak. Ai vdiq këtë mëngjes në Spitalin Rebro. Ai u vaksinua në 5 Mars dhe pas vaksinimit, kishte ethe, por kjo zgjati për dy deri në tre ditë. Pas kësaj, gjithçka dukej se ishte në rregull, por pastaj dhjetë ditë më vonë ai mori dhimbje barku.

Ai u shtrua në spital në KBC Rebro ku ata bënë një MRI. Sipas informacionit të parë të marrë nga Indeksi, ai kishte gjakderdhje në gjëndrën mbiveshkore. Është e paqartë nëse vaksinimi ka ndonjë lidhje me ndërlikimet që i ndodhën burrit dhjetë ditë pas vaksinimit dhe për shkak të të cilave ai vdiq në ditën e 12-të pas vaksinimit, por kjo hipotezë nuk është përjashtuar deri më tani.

Ekziston gjithashtu frika se kjo çështje mund të jetë e ngjashme me disa nga rastet e raportuara në Evropë. Prandaj, gjithçka do të hetohet në detaje.

HALMED sot mori një raport të një efekti anësor të dyshuar me një rezultat fatal. Agjencia aktualisht është në kontakt me institucionin shëndetësor ku ka ndodhur rasti në mënyrë që të paraqesë sa më shpejt të jetë e mundur të gjithë dokumentacionin mjekësor në bazë të të cilit mund të bëhet një vlerësim i marrëdhënies shkak-pasojë.

Raporti thekson trombocitopeni dhe gjakderdhje, dhe një autopsi është duke u zhvilluar.

“Raporti thekson trombocitopeni dhe gjakderdhje, megjithatë, raporti është shumë i pakët dhe nuk përmban dokumentacion mbi shkakun e vdekjes, si dhe mbi rrjedhën dhe zhvillimin e ngjarjeve që çuan në vdekje”, tha HALMED,.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img