Ndodh në Kinë! Ndërtesa 5 katëshe 'shkulet' nga themelet dhe 'nis të ecë' (VIDEO)

Publikuar tek: bota, më 20:06 30-10-2020 Ndodh në Kinë! Ndërtesa 5 katëshe 'shkulet' nga themelet dhe 'nis të ecë' (VIDEO)

Banorët e Shangait janë bërë dëshmitarë të një prej ngjarjeve të pazakontë, ku një ndërtesë 5 katëshe është zhvendosur nga njëri vend në tjetrin.  

Shkolla fillore 85-vjeçare është ngritur nga toka në tërësinë e saj dhe është zhvendosur duke përdorur teknologjinë e re të quajtur “makina e ecjes”.

Në përpjekjen e fundit të qytetit për të ruajtur strukturat historike, inxhinierët bashkuan gati 200 mbështetëse të lëvizshëm nën ndërtesën pesëkatëshe, sipas Lan Wuji, mbikëqyrësi teknik i projektit.

Mbështetëset veprojnë si këmbë robotike. Ata janë të ndarë në dy grupe të cilat alternuar ngritjen lart e poshtë, duke imituar hapin njerëzor. 

Sensorët e bashkangjitur ndihmojnë në kontrollin e baraspeshimit, me ndërtesën që lëviz përpara. Zhvendosja e plotë mori 18 ditë kohë, ndërtesa e rrotullua 21 gradë dhe u zhvendos 203 metra larg në vendin e saj të ri.

Zhvendosja përfundoi me 15 tetor, me ndërtesën e shkollës së vjetër që u bë një qendër për mbrojtjen e trashëgimisë dhe edukimin kulturor. Projekti shënon herën e parë që kjo metodë e "makina e ecjes" është përdorur në Shangai për të zhvendosur një ndërtesë historike.   

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « ‘Nuk marr dot frymë!’, personi i mbetur nën rrënoja kërkon ndihmë me mesazhe (FOTO)
Wuhani ‘harron’ pandeminë, qyteti ‘pushtohet’ nga infermieret ZOMBI »
Article Logic
Execution time: 0.013062953948975
array(1) { ["section"]=> string(81) "ndodh-ne-kine-ndertesa-5-kateshe-shkulet-nga-themelet-dhe-nis-te-ece-video-225839" }