Tirana
scattered clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
65 %
1kmh
40 %
Sht
23 °
Die
29 °
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
27 °
E shtunë, 18 Shtator, 2021
spot_img

Ndizte vatra zjarri në Itali, arrestohet në flagrancë 25-vjeçari shqiptar

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një shtetas shqiptar dhe një italian kanë rënë në prangat e policisë pasi akuzohen për zjarrëvënie të qëllimshme në Troina të Siçilisë.

Mediet italiane bëjnë me dije se janë arrestuar në flagrancë 25-vjeçari shqiptar dhe një 80-vjeçar italian, të dy fermerë të zonës.

Të dy fermerët akuzohen se kanë ndezur disa vatra zjarri rreth zonës aty pranë.

Veprimi i tyre u ndërpre nga Karabinierët, të cilët patrulluan zonën që bashkon krahinat e Enna dhe Messina.

Shqiptari pasi pa praninë e efektivëve u përpoq të arratisej, mirëpo menjëherë u kap nha karabinierët.

Nga kërkimi i mëvonshëm disa mjete u gjetën në vend, të përbëra nga bombola të vogla që përmbanin karburant dhe ndezës të ndryshëm.

Zjarret e përhapura në të gjithë rajonin e Sicilisë rrezikojë disa banesa në qytetin e Catanias, ku dhjetëra banorë janë evakuuar dhe aeroporti ka mbylluar fluturimet.

Deri më tani, fatmirësisht nuk raportohet për viktima apo të lënduar por vetëm për dëme materiale.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img