Ndizen sërish protestat në Hong Kong, policia përdor gazin lotsjellës

Publikuar tek: bota, më 19:52 27-07-2019 Ndizen sërish protestat në Hong Kong, policia përdor gazin lotsjellës Foto nga protestat ne Hong Kong

Në Hong Kong kanë vazhduar edhe sot protestat. Policia ka përdorur gazin lotsjellës kundër turmës që marshonte pranë kufirit me Kinën. Protestuesit thërrisnin për bashkim kundër bandave me persona të paindentifikuar që kanë rrahur demonstruesit javën e kaluar.

Pamjet në televizionet lokale tregojnë përdorimin e gazit lotsjellës disa herë mbi turmën në Yuen Long, pas një situate të tensionuar kur protestuesit shihen duke qëlluar me objekte të ndryshme forcat e rendit.

Protestuesit janë betuar të vazhdojnë protestat në rrugët e Yuen Longut, pavarësisht nga kërcënimet e policisë dhe bandave për dhunë.

Protestat vazhdojnë prej thuajse katër muajsh. Ato filluan si rezistencë ndaj një projektligji për ekstradimin e personave të kërkuar në Kinë, por tani kanë përfshirë thirrjet për largimin e zyrtarëve të korruptuar si dhe për hetime lidhur me përdorimin e forcës nga policia. /VOA

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « TRAGJEDI/ Dy tërmete godasin Filipinet, 8 të vdekur dhe dhjetëra të plagosur, frikë për cunam
U fundos në Mesdhe, nxiren nga anija trupat e 55 emigrantëve të mbytur »
Article Logic
Execution time: 0.013290882110596
array(1) { ["section"]=> string(75) "ndizen-serish-protestat-ne-hong-kong-policia-perdor-gazin-lotsjelles-173547" }