Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
38 %
4.1kmh
0 %
Die
4 °
Hën
4 °
Mar
6 °
Mër
6 °
Enj
1 °
E diel, 5 Shkurt, 2023

Ndihmësmjeku i shpëton jetën vetes, pësoi atak kardiak

spot_img

Lajme të ngjashëm

Një ndihmësmjek nga një zonë rurale e Australisë ka arritur t’i shpëtojë jetën vetes së tij pasi pësoi atak kardiak.

52 vjeçari David Watson po bëhej gati për punë kur ndjeu një dhimbje të fortë në gjoks dhe shpim në të dy krahët.

Ai e kuptoi menjëherë se çfarë po i ndodhte dhe shkoi te autoambulanca ku i vetëm u lidh me aparaturën e EKG-së (elektrogardiografe).

“Oh, mos kjo është e padrejtë”, thirri ai me vete kur pa monitorin e zemrës së tij.

Por Watson veproi shpejt, duke ndezur ambulancën, ai mbërriti në një klinikë të vogël të qytetit, ku mori ilaçe kundër koagulimit i gjakut.

Pasi u transferua në një spital më të madh, mjekët i thanë se ishte shumë pranë vdekjes pasi bllokimi ishte në një nga arteriet kryesore koronare. /Newsbomb.al

Më shumë


spot_img

spot_img