Tirana
broken clouds
18.5 ° C
18.5 °
18.5 °
77 %
1kmh
65 %
Mar
27 °
Mër
25 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
19 °
E martë, 21 Shtator, 2021
spot_img

Ndihmat për tërmetin/ Rama: Për shtëpinë time nuk do t’ia shtrija dorën askujt, por kemi të bëjmë me shtëpinë tonë të përbashkët

spot_img

Lajme të ngjashëm

647afae6db5115a271bdad29ef6ad90c

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar nga Brukseli që do të vazhdojë me takimet në kuadër të Konferencës së Donatorëve për Rindërtim.

 Në një intervistë për Euronews, ai i është drejtuar të gjithë personave që i kanë thënë se situatën e tërmetit duhet ta përballonte vetëm.

Rama është shprehur se për shtëpinë e tij nuk do t’ia shtrinte dorën askujt, por këtu kemi të bëjmë me shtëpinë tonë të përbasshkët dhe takimet do të vazhdojnë.

‘Ky rrugëtim për të sensibilizuar dhe kërkuar mbështetje është njeëë domosdoshmëri si sikundër kam  takuar kryeministrin e Italisë apo kancelaren, do të kem disaa takime të tjera. Përfitoj nga rasti t’I them të gjithë atyre që shprehen se kjo duhej bërë vetë, nuk kemi pse lypim lart e poshtë. E para po të ishte për shtëpinë time nuk do t’i shtrij adorën askujt, por këtu bëhet fjalë për shtëpinë tonë të përbashkët. E dyta që në raport me madhësinë dhe mundësitë tona, ky është një operacion që asnjë vend nuk do at ksihte përballuar dot thjesht i vetëm, se përndryshe nuk do kishte BE mekanizma solidariteti për rastesh fatkeqësisht natyrore, kur ndodh diçka në një vend, të gjithë vendet e tjera bëhen bashkë dhe e mbështesin atë’, tha Rama.

Më shumë

spot_img