Tirana
mist
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
94 %
1.5kmh
100 %
Die
32 °
Hën
35 °
Mar
37 °
Mër
36 °
Enj
34 °
E diel, 26 Qershor, 2022
spot_img

Ndërtimi i HEC-eve në Valbonë dhe Holtë, zv.kryeministri Braçe: Skandaloze, njekin çdo rrëke uji dhe bëjnë …

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Zëvendës kryeministri Erion Braçe i ka quajtur skandaloz dy projektet për ndërtimin e hidrocentraleve në Valbonë dhe Holtë, projkete që shkatërrojnë resurset natyrore të këtyre zonave.

albsig

spring

I ftuar në emisionin RepolitX, Braçe duke iu referuar skandalit më të fundit me Kanionin e Holtës, shtoi se do të rishikohet politika e këtyre kontratave të konçesioneve sepse sipas tij ndjekin pas çdo rrëke uji për të ndërtuar një HEC.

“Kjo e Holtës është një skandal në vete, si ajo e Valbonës. Godet një nga kanionet më të bukura të zonës. Duhet të rishikojmë të gjithë politikën e këtyre kontratave të koncesionit, që ndjekin pas cdo rrëke uji për të ndërtuar një HEC. Besoj që ministrja e re do të paraqesë një plan jo vetëm për rishikim e kontratës aktuale, por edhe për politikën që do të vijojë. Për Zagorinë, nuk jam në gjendje të them, pasi nuk e njoh”, u shpreh Erion Braçe.

 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img