Hapësire reklamuese

Bota

Ndërron jetë papritur Princi Konstantin i Lihtenshtajnit

Shkruar nga Newsbomb
Ndërron jetë papritur Princi Konstantin i Lihtenshtajnit

Familja mbretërore e Lihtenshtajnit po mban zi për vdekjen e papritur të Princit Konstantin në moshën 51-vjeçare.

Lajmi u bë i ditur përmes një deklarate, por nuk bëri të ditur shkakun e vdekjes.

Princi Konstantin është djali më i vogël i Princit Hans-Adam II, princi aktual në fuqi i Lihtenshtajnit dhe ishte i shtati në linjën e pasardhësve të fronit. Ai la pas gruan e tij, Princeshën Mari dhe tre fëmijët e tyre, Princi Moritz, 20 vjeç, Princesha Georgina, 18 vjeç dhe Princi Benedikt, 15 vjeç.

"Shtëpia e Princit me keqardhje njofton se Princi i SD Constantin i Lihtenshtajnit vdiq papritur më 5 dhjetor 2023. Princi Constantin ishte djali më i vogël i Princit Hans-Adam II," tha Shtëpia e Princit në një deklaratë. “

Lihtenshtajni është një principatë gjermanofolëse e dyfishtë e mbyllur në det nga Zvicra dhe Austria. Përafërsisht me madhësinë e Uashingtonit, DC, është një nga vendet më të vogla në botë me një popullsi prej rreth 40,000 banorësh.

Si një monarki e trashëguar kushtetuese, princi mbretërues i Shtëpisë Princerë të Lihtenshtajnit dhe një parlament i zgjedhur në mënyrë demokratike ndajnë pushtetin politik nëpërmjet një sistemi kontrollesh dhe balancash.

Babai i Konstantinit, Princi Hans-Adam II është princi aktual mbretërues i Lihtenshtajnit, dhe vëllai i madh i Konstantinit, Princi Trashëgimtar Alois, është i radhës në linjën e pasardhësit.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese