Tirana
clear sky
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
46 %
6.2kmh
0 %
Mar
7 °
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
14 °
Sht
10 °
E martë, 30 Nëntor, 2021
spot_img

Ndërron jetë në moshën 94 vjeçare Lou Ottens, inxhinieri që transformoi muzikën me shpikjen e kasetës

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

c432159668fcc5fe465d77fcf9cc67c0

Ka ndërruar jetë në moshën 94-vjeçare inxhinieri holandez Lou Ottens, i njohur si shpikësi revolucionar i kasetës.

Ottens bëri dy herë revolucion në botën e muzikës, pasi transformoi mënyrën sesi njerëzit të dëgjonin muzikën asokohe. Inxhinieri holandez  iu bashkua kompanisë “Philips” në vitin 1952 dhe në vitin 1960 u bë kreu i departamentit të zhvillimit të produkteve elektonike të prodhuara nga kompania.

Më vonë si drejtor teknik i Philips në fund të viteve 1970, Ottens mori pjesë në zhvillimin e diskut kompakt. Sipas medieve holandeze, Ottens vdiq në shtëpinë e tij në Duizel.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img