Tirana
broken clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
76 %
1kmh
75 %
Mar
10 °
Mër
10 °
Enj
12 °
Pre
9 °
Sht
9 °
E martë, 7 Dhjetor, 2021
spot_img

Ndërron jetë kryeministri i Bregut të Fildishtë pas mbledhjes së kabinetit (SHKAKU)

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

e23b6f439dab56b90ad04b6849b5d4fd

Menjeherë pas mbledhjes së qeverisë, ndërron jetë si pasojë e një ataku kardiak kryeministri 61-vjeçar Amadou Gon Coulibaly.

Coulibaly shihej si pasuesi i natyrshëm i presidentit të vendit afrikan.

Kryeministri sapo ishte rikthyer nga Franca për një seri kontrollesh pasi  kishte pasur probleme në zemër, dhe i ishte nënshtruar një operacioni.

 Bregu i Fildishtë, vend në Afrikën perëndimore me pothuajse 20 milionë banorë, është një nga fuqitë më të zhvilluara ekonomikisht të asaj pjese të kontinentit, dhe njihet veçanërisht për prodhimin e kakaos, duke qenë prodhuesi më i madh në botë, kafes dhe frutave, por ka burime domethënëse diamantesh dhe nafte.

Që viti 2011 Bregu i Fildishtë ka pasur stabilitet politik, por komentuesit vendas thonë se vdekja e papritur e Coulibaly mund të destabilizojë sërish vendin.

Presidenti i Bregur të Fildishtë, Ouattara, shpalli “ditën e zizë” pas vdekjes së kryeministrit 61 -vjeçar.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
digitalb
spot_img
spot_img