Tirana
clear sky
31.5 ° C
31.5 °
31.5 °
48 %
2.6kmh
0 %
Enj
34 °
Pre
35 °
Sht
37 °
Die
37 °
Hën
37 °
E enjte, 30 Qershor, 2022
spot_img

Ndërron jetë kompozitori dhe politikani i njohur grek Mikis Theodorakis

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Ka ndërruar jetë kompozitori dhe politikani i njohur grek, Mikis Theodorakis. Kompozitori u nda nga jeta në moshën 96-vjeçare.

Mikis Theodorakis ka shkruar të gjitha llojet e muzikës , nga operat, muzika simfonike, muzika e dhomës, oratoris, baletit dhe korit të kishës, deri te muzika për dramën e lashtë, teatrin, kinemanë, këngën popullore të artit dhe veprat post-simfonike.

albsig

spring

Puna e tij mund të dallohet në tre periudha kryesor: Në periudhën e parë (1937-1960) ai kompozon vepra simfonike dhe muzikë dhome sipas formave të Evropës Perëndimore dhe teknikave moderne, në periudhën e dytë (1960-1980) ai përpiqet të kombinojë orkestrën simfonike me instrumente popullore dhe krijon forma të reja bazuar në zërin, ndërsa nga viti 1981 kthehet në format simfonike dhe merret me operën.

Politikisht, ai është i lidhur me të majtën për shkak të lidhjeve të tij të gjata me Partinë Komuniste të Greqisë. Ai ishte deputet i KKE nga viti 1981 deri në 1990. Megjithatë, në vitin 1989 ai kandidoi si kandidat i pavarur brenda partisë së qendrës së djathtë Demokracia e Re, në mënyrë që vendi të dilte nga kriza politike e krijuar për shkak të skandalet e qeverisë së Andreas Papandreut, dhe ndihmuan në krijimin e një koalicioni të madh midis konservatorëve, socialistëve dhe të majtëve. Në 1990 ai u zgjodh në parlament (si në 1964 dhe 1981), u bë ministër qeverie nën Kostandin Mitsotakis, dhe luftoi kundër drogës dhe terrorizmit dhe për kulturën, arsimin dhe marrëdhëniet më të mira midis Greqisë dhe Turqisë.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_imgspot_img
spot_img
spot_img