Tirana
clear sky
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
68 %
2.1kmh
0 %
Pre
39 °
Sht
39 °
Die
40 °
Hën
39 °
Mar
37 °
E premte, 30 Korrik, 2021

Ndërron jetë gazetari i njohur Ymer Minxhozi

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Është ndarë nga jeta gazetari dhe publicist i njohur Ymer Minxhozi.

Ymer Mixhozi ka ndërruar jetë ditën e sotme në banesën e tij në moshën 91-vjeçare. Ai ishte autor i më shumë se 20 librave.

Studimet ai i ka mbaruar në Moskë për gazetari në vitet ’50. Ka qenë korrespondent i shtypit shqiptar në Kinë dhe vendet e Azisë Juglindore, e më pas ka drejtuar gjatë jetës së tij për shumë vite revistën “Shqipëria e Re”.

Ymer Minxhozi ka përfaqësuar vendin tonë në disa kontakte diplomatike, kulturore e bisedime me vendet fqinje dhe ato evropiane.

Gazetar aktiv dhe i përkushtuar në profesionin e tij, Minxhozi ka qenë prezent me shkrimet e tij edhe pas viteve ’90, kohë gjatë të cilës ka botuar vëllimet “Borë e zezë”, “Shansi i humbur”, “Era e mykut”, “Ditari i tre kontinenteve” etj.

Më shumë

spot_img
spot_img