Tirana
overcast clouds
8.5 ° C
8.5 °
8.5 °
61 %
3.1kmh
100 %
Enj
8 °
Pre
7 °
Sht
5 °
Die
5 °
Hën
3 °
E enjte, 20 Janar, 2022

Ndërron jetë dizajneri legjendar francez i modës Pierre Cardin, i njohur për modelet e tij Space-Age

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

49f7da2f1120aabb91abaf4849fa0668

Dizajneri legjendar francez i modës Pierre Cardin, i njohur për modelet e tij Space-Age, ka ndërruar jetë në moshën 98 vjeç.

Ai vdiq mëngjesin e sotëm në perëndim të Parisit.  Pierre Cardin ka lindur në San Biagio di Callalta (Venecia) më 2 korrik 1922.

Ai e kaloi fëmijërinë e tij në Saint-Étienne ku edhe mësoi te qepë. Në vitin 1945 ka bërë edhe debutimin e tij të parë.

Në 1946, Christian Dior i ofroi atij një punë si rrobaqepës në shtëpinë e modës që sapo kishte krijuar. Aty kaloi 4 vite përpara se të hapte shtëpinë e modës së tij.  Ishte i njohur për stilin e tij avangardë dhe modelet e tij të së ashtuquajturës Epoka Hapësinore.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img