Tirana
clear sky
11.5 ° C
11.5 °
11.5 °
32 %
3.6kmh
0 %
Mër
10 °
Enj
14 °
Pre
17 °
Sht
17 °
Die
17 °
E mërkurë, 29 Mars, 2023

Ndërpritet me debate mbledhja te Etika, PS kërkon përjashtimin e 8 deputetëve “rebelë” të PD

Lajme të ngjashëm

Me debate të zjarrta është zhvilluar ditën e sotme Komisioni i Votimit dhe Etikës. Në këtë mbledhje po diskutohet për kërkesën e 7 deputetëve të Partisë Socialiste.

Ata kërkojnë që 8 deputetët të opozitës të përjashtohen për 10 ditë nga seancat plenare, për shkak të sjelljes së tyre në Kuvend, ku kanë bllokuar edhe foltoren.

Një përplasje ka pasur dhe mes deputetes së PD, Albana Vokshi dhe kryetares së Komisionit, Klotilda Bushka. Vokshi është futur “live”  në “ Facebook”, ndërsa Bushka është shprehur se kjo nuk është normale. Komisioni vijon ende, ndërsa Vokshi ka ndërprerë “liv-in” e saj.

PS kërkon që pëjashtohen për 10 ditë nga Kuvendi: Luçiano Boçin, Albana Vokshin, Ervin Salianji, Ina Zhupën, Luan Baçin, Tritan Shehun, Gazmend Bardhi dhe Bledion Nallbati.

Debati:

Bushka: Mbylleni lidhjen në Fb

Vokshi: Nuk jemi në diktaturë. E duam live komisionin. Nuk jemi në diktaturë. Duam që media të ishte e pranishme. Nuk jemi në diktaturë ne këtu!

Bushka: Nuk është normale kjo

Vokshi: Po si nuk është normale, të bësh mbledhje të mbyllur kështu.

Bushka: Po bëj detyrën

Ballbati: Si e bën detyrën pra? Na pushkatoni pra. Nuk çuditemi. Mos ndërprisni fjalën

Bushka: Po me kë po flet? Me një gjyqtare?

Nallbati: Po ashtu po flet. Ne nuk jemi në shkollë e të na mësoni ju se si të flasim.

Saimir Korreshi: Ose ne nuk na punon ora, ose juve ju ka ngelur ora. Se nuk keni respektuar procedurat. Ne nuk jemi palaço. Këtu ti na kërkon dhe rregull dhe thua; këta po lozin.

Vokshi: Unë nuk do kisha guximin tuaj që të vija në një gjyq politik. Ju po tentoni që t’i mbyllni gojën opozitës. Ju po kërkoni që të na ktheni në monizëm. Deputetet janë përfaqësues të popullit. Nuk përfaqësojmë vetëm ato qytetarë që kanë votuar PD, por qytetarët shqiptarë, dhe ata që keni lënë ju në baltë. Ditën e parë të parlamentit, unë kam bërë betimin. Jeni në shkelje totale të rregullores. Nuk duhet të ishit mbledhur sot, pasi është nul. Ju urdhëron Edi Rama dhe vini këtu me urdhër të tij që t’i mbyllni gojën opozitës. Jeni organ partie dhe jo Kuvendi.

Më shumë