Tirana
clear sky
29.5 ° C
29.5 °
29.5 °
58 %
1kmh
0 %
Mër
29 °
Enj
40 °
Pre
32 °
Sht
36 °
Die
38 °
E mërkurë, 4 Gusht, 2021

Ndërkombëtarët: Bëni zgjedhjet si të doni, asnjë vëzhgues deri tani

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Së dyti mund të jenë vetë ndërkombëtarët që duan të testojnë Shqipërinë, përpara se të shkojnë më tej me statusin e vendit kandidat për në BE dhe të thonë nëse Shqipëria arrin të bëjë zgjedhje të lira dhe të ndershme apo jo.

E nëse shihet si arritje, pra që Shqipëria ka arritur standardet dhe e kryen vetë këtë proces, duket se për klimën politike kjo nuk është e favorshme. Në kushtet kur nga opozita dhe maxhoranca ka akuza të ndërsjellta për promovimin e kandidatëve për kryetarë bashkie me një të kaluar jo të mirë  apo të dyshimtë, mosfinancimi i ndonjë organizate për të vëzhguar zgjedhjet, apo edhe mospasja e vëzhguesve ndërkombëtarë, do të shtojë akuzat e njërës apo tjetrës palë për manipulim të tyre. 

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img