Tirana
clear sky
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
61 %
1kmh
0 %
Mar
5 °
Mër
10 °
Enj
13 °
Pre
14 °
Sht
10 °
E martë, 30 Nëntor, 2021
spot_img

Ndërhyrja TEVAR nga Dr. Bekim Jata – Spitali Amerikan 3

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

295146601782c9a1dc3959d7369bf3d7

Gjatë kësaj jave është kryer me sukses ndërhyrja TEVAR nga Dr. Bekim Jata, Shef i Departamentit të Kardiologjisë në Spitalit Amerikan 3.

Për herë të parë në Shqipëri ndërhyrjet endovaskulare në aortë janë kryer para 8 vitesh nga ekipi i Spitalit Amerikan kryesuar nga Dr. Bekim Jata.

Aorta është arteria kryesore, e cila del nga zemra dhe shpërndan gjakun e oksigjenuar në të gjithë trupin. Zgjerimi i saj mbi normën quhet aneurizëm dhe përbën rrezikshmëri të lartë për grisje (diseksion) ose çarje (rupturë) të aortës. Diseksioni dhe ruptura kanë nevojë për ndërhyrje urgjente për shkak të vdekshmërisë së lartë që mbajnë, ndërsa në aneurizma ndërhyrja kryhet kur kalohet një prag kritik ose shpejtësia e rritjes së saj është e lartë.

Deri pak vite më parë mënyra e vetme invazive e trajtimit të këtyre sëmundjeve ka qënë riparimi dhe zëvëndësimi i pjesës së dëmtuar të aortës me anë të operacionit të hapur, me gjithë rrezikshmërinë e konsiderueshme që mban një ndërhyrje e tillë.

Riparimi endovaskular i aortës torakale (TEVAR) ose abdominale (EVAR) është një teknikë moderne e përhapur në botë sidomos gjatë dekadës së fundit. Ajo konsiston në vendosjen e stent-grafteve nga brenda aortës duke lënë jashtë funksionit pjesën e dëmtuar të saj. Kjo ndërhyrje minimal-invazive ka efikasitet të lartë trajtimi, rrezikshmëri komplikacioni të ulët krahasuar me operacionin klasik, siguron komfort më të lartë për pacientin dhe kohëqëndrim të shkurtër në spital.

Gjatë viteve të fundit rreth 50 pacientë nga të gjitha trojet shqiptare i janë nënshtruar me sukses ndërhyrjeve të tilla duke e kthyer spitalin tonë në qendër referente për këtë patologji.

Ekipi i kompletuar me kardiolog inaziv, kirurgë kardio-torakal, kirurg kardio-vaskular, anestezist invaziv ofron mundësi trajtimi gjatë 24 orëve në Spitalin Amerikan 3.

Për më shumë informacion ose vizitë me mjekët tanë kontaktoni në 042357535 ose klikoni në: rezervime.spitaliamerikan.com

Spitali Amerikan, përqafoje jetën! 

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img