Ndërhyrja ruse në zgjedhjet presidenciale, Trump akuzon kundërshtarët: Po rrjedhin informacione në media

Publikuar tek: bota, më 22:16 07-04-2019 Ndërhyrja ruse në zgjedhjet presidenciale, Trump akuzon kundërshtarët: Po rrjedhin informacione në media Presidenti amerikan Donald Trump

Presidenti Trump ka akuzuar kundërshtarët e tij politik që po nxjerrin informacion hetimor e sekret për mediat.

 

Donald Trump dhe zyrtarët e Shtëpisë së Bardhë hodhën poshtë sugjerimet se publikimi i variantit të plotë të raportit të prokurorit të posaçëm Robert Mueller mbi kontaktet e fushatës Trump 2016 me Rusinë do të jetë më i dëmshëm se sa raporti i parë.

 Kreu i Departamentit të Drejtësisë, Prokurori i Përgjithshëm William Barr po shqyrton raportin prej gati 400 faqesh dhe thotë se ka në plan ta publikojë atë në ditët e ardhshme pas heqjes prej tij të disa informacioneve konfidenciale.

Në një postim në rrjetin social Twitter, presidenti Donald Trump akuzon kundërshtarët e tij politik që po rrjedhin informacione sekrete hetimore në media.

Duket sikur ekipi Bob Mueller i ekipit të 13 urryesve të Trump dhe Demokratët e Inatosur janë në mënyrë të paligjshme rrjedhëse informacioni në shtyp, ndërsa Mediat e Lajmit të Rremë përbëjnë tregimet e tyre me ose pa burime - burimet nuk kanë rëndësi për mediat e korruptuara dhe të pandershme, ato janë një shaka!’, ka shkruar presidenti Trump.

Në fund të muajit të kaluar, Prokurori i Përgjithshëm Barr publikoi një përmbledhje prej katër faqesh të raportit duke thënë se prokurori i posaçëm Mueller kishte arritur në përfundimin se zoti Trump dhe fushata e tij nuk kishin bashkëpunuar fshehurazi me Rusinë.

Sipas disa njoftimeve të shtypit, prokurorët e ekipit të zotit Mueller u kanë thënë bashkëpunëtorëve se ishin të zhgënjyer me përmbledhjen e raportit të hartuar nga zoti Barr, duke thënë se varianti i plotë është një rrëfim që e dëmton më tepër zotin Trump për veprimet e tij.

Kundërshtarët demokratë të zotit Trump në Kongres dhe disa republikanë kanë bërë thirrje për publikimin e raportit të plotë të zotit Mueller, madje një komision i kontrolluar nga demokratët në Dhomën e Përfaqësuesve votoi javën e kaluar që gjykata të lëshojë urdhër për ta detyruar agjencinë përkatëse të dorëzojë raportin të plotë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Nuk do ta besoni, ndahet nga e dashura seksi që t’i dedikohet video-lojërave
Doli të vriste rinocerontë, gjuetari mbytet nga elefanti dhe hahet nga luanët »
Article Logic
Execution time: 0.011677980422974
array(1) { ["section"]=> string(109) "nderhyrja-ruse-ne-zgjedhjet-presidenciale-trump-akuzon-kundershtaret-po-rrjedhin-informacione-ne-media-159550" }