Tirana
clear sky
-3.5 ° C
-3.5 °
-3.5 °
59 %
0.5kmh
0 %
Enj
7 °
Pre
9 °
Sht
10 °
Die
9 °
Hën
9 °
E enjte, 9 Shkurt, 2023

Ndërhyrja e faktorëve të jashtëm në çështjet ekonomike e politike, ja ku renditet Shqipëria

spot_img

Lajme të ngjashëm

Indeksi i Ndërhyrjes së Jashtme që merr në konsideratë ndikimin e faktorëve të jashtëm në sigurinë, ekonominë e politkën e një shteti e rendit Shqipërinë të dytën në Ballkan përsa i përket kësaj ndërhyrjeje.

Shqipëria renditet e 72 në botë dhe e dyta në Ballkan me pikëzimin 6.7 nga 10 që është maksimalja. Pikëzimin më të lartë në Ballkan e ka Bosnje Hercegovina me 8.2.

Nga ky indeks asnjë shtet nuk ka marrë pikëzimin 0, pra sipas tij asnjë shtet nuk është pa asnjë lloj ndërhyrje  nga jashtë.

Më shumë


spot_img

spot_img