Tirana
broken clouds
10.5 ° C
10.5 °
10.5 °
93 %
2.6kmh
75 %
Pre
18 °
Sht
16 °
Die
16 °
Hën
14 °
Mar
11 °
E premte, 9 Dhjetor, 2022

Ndarja nga jeta e mjeshtrit të pikturës, zhvillohen homazhet në Teatrin e Operas dhe Baletit për Sali Shijakun

spot_img

Lajme të ngjashëm

Sali Shijaku, një ndër mjeshtrat e pikturës shqiptare, është ndarë nga jeta ditën e djeshme.

Në nder të mjeshtrit të pikturës po zhvillohen edhe homazhe në Teatrin e Operas dhe Baletit, ku po marrin pjesë shumë qytetarë, të afërm dhe politikanë për t’i dhënë lamtumirën e fundit Sali Shijakut.

I pranishëm në homazhe ishte edhe kryebashkiaku i Tiranës Erion Veliaj, i cili tha se Tirana kishte humbur një kryeqytetar dhe piktor të jashtëzakonshëm.

Shujaku që nga diplomimi i tij e deri në ditët e sotme është një nga artistët që ka ekspozuar vazhdimisht, në ekspozita kombëtare si brenda vendit. Sali Shijaku ishte nga artistët më të njohur të arteve pamore në Shqipëri. Në atelienë e tij janë përgatitur dhjetëra breza artistësh të cilët kontribuojnë sot në skenën e artit shqiptar.

Më shumë
spot_img
spot_img