Tirana
scattered clouds
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
88 %
2.6kmh
40 %
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
25 °
Enj
23 °
Pre
22 °
E hënë, 20 Shtator, 2021
spot_img

Ndarja nga jeta e ish-presidentit të Francës Giscard, Meta: Populli francez humbi një politikan të madh, vizionar e të palodhur

spot_img

Lajme të ngjashëm

dfec0af2d1cf08df88ecc83b2d2e153b

Presidenti Ilir Meta shkruan për ndarjen nga jeta të ish-presidentit të Francës Valéry Giscard d’Estaing. Populli francez humbi një politikan të madh thotë Meta.

“Ngushëllimet e mia për popullin francez, që me vdekjen e Valéry Giscard d’Estaing, humbi një politikan të madh, një President vizionar dhe një luftëtar të palodhur, për një Europë të bashkuar”, shkruan Presidenti.

Valery Giscard d’Estaing, një ndër arkitektët kryesorë të integrimit evropian në fillim të viteve 1070, u nda nga jeta dje, në moshën 94-vjeçare.  Giscard, i cili udhëhoqi Francën nga viti 1974-1981, ishte shtruar kohët e fundit në spital në Francën perëndimore dhe po mjekohej në pavionin e kardiologjisë.

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img