Tirana
clear sky
25.5 ° C
25.5 °
25.5 °
41 %
2.6kmh
0 %
Sht
26 °
Die
27 °
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
27 °
E shtunë, 12 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

“Ndalohen bluzat Black Lives Matter”, Komiteti Olimpik merr vendimin: Jo mesazhe politike në Lojërat Olimpike

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Komiteti Olimpik Ndërkombëtar ka marrë një vendim të ri sa i përket Lojërave Olimpike që do të mbahen këtë vetë në Tokio.

Anëtarët e komitetit kanë njoftuar se atletët nuk do të lejohen që të protesojnë ose të japin mesazhe politike.

Komiteti ka vendosur se “Black Lives Matter” ose sloganet që kanë të bëjnë me lëvizjen BLM nuk do të lejohen përgjatë gjithë lojërave të mbahen në veshjet e atletëve.

Ky vendim ka ardhur pas një sondazhi të bërë ku rezultoi se 70% e të anketuarve ishin kundër kësaj mase.

Megjithëse, disa ish-olimpikë i kanë kërkuar Komitetit që të rishqyrtojnë dhe njëherë rregullat e vendosura pasi në të kundërtën atletët nuk do të heshtin.

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img