Tirana
scattered clouds
24.5 ° C
24.5 °
24.5 °
65 %
1kmh
40 %
Mër
38 °
Enj
39 °
Pre
32 °
Sht
35 °
Die
29 °
E mërkurë, 4 Gusht, 2021

Ndalimi i gazetarëve për të ndjekur seancat në Kuvend, reagon BE: Keqardhje për mungesën e konsultimeve para miratimit të rregullave të reja

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Delegacioni i BE-së në Shqipëri, ka reaguar për ndryshimin e rregullores, që tashmë parashikon ndalimin e gazetarëve në ambienetet e komisioneve.

Me anë të disa shënimeve në Twitter, EU in Albania thotë se mbulimi i seancave në Kuvend nga gazetarët është element i rëndësishëm i një demokracie liberale.

Delegacioni shpreh keqardhjen që vendimi u mor para se të kishte një konsultim me mediat dhe grupet e interesit lidhur me ndryshimin e rregullores.

Shënimi i plotë

Dëgjesat publike dhe qasja e mediave në Parlament për të mbuluar punën e seancave dhe komisioneve të tij janë elemente të rëndësishme të një demokracie liberale. Keqardhje për mungesën e konsultimeve me mediat përpara miratimit të rregullave të reja nga Parlamenti. Këto rregulla nuk janë në përgjigje të udhëzimeve të BE-së ose këshillave të dhëna nën ndihmën e IPA-s, të nisura në këtë kontekst në vitin 2014.

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img