Hapësire reklamuese

Kulture & Art

Ndahet nga jeta vajza e Eqerem bej Vlorës

Shkruar nga Newsbomb

Është ndarë nga jeta vajza e Eqerem bej Vlorës, Ajnisha Vlora. Ajnisha ndërroi jetë në moshën 75-vjeçare në shtëpinë e saj në Vlorë.

Kush ishte Ajnisha Vlora?

Ishte vetëm 9 muajshe kur i ati Eqerem bej Vlora u largua nga Shqipëria në vitin 1944. Që nga momenti i largimit të të atit jeta për të do të ishte një kalvar vuajtjesh. Atë dhe familjen e internuan në Kavajë deri në vitin 1990.

Ndërsa babain nuk e takoi asnjëherë. Eshtrat e Eqerem bej Vlorës erdhën nga Austria në Shqipëri në vitin 2015.

Ajnisha la pas 2 fëmijë.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese