Tirana
scattered clouds
23.5 ° C
23.5 °
23.5 °
53 %
2.1kmh
40 %
Mër
24 °
Enj
24 °
Pre
25 °
Sht
28 °
Die
31 °
E mërkurë, 22 Shtator, 2021
spot_img

Ndahet nga jeta profesori i njohur pukjan Riza Tafilaku

spot_img

Lajme të ngjashëm

da70495b2c3b0519236a496caa604956

Profesori i njohur pukjan Riza Tafilaku është ndarë nga jeta mëngjesin e sotëm.

Riza Tafilaku u dha institucioneve që drejtoi dimesionet të vërteta përmes organizimit dhe funksionimit maksimal të tyre, duke u kthyer në një shembull dhe për drejtues të tjerë në të gjithë zonën e Pukës.

“Puka fal kontributit të Riza Tafilakut forcoj emrin e saj të vyer në fushen e krijimtrisë, artiti dhe kulturës, sportiti dhe sigurisht arsimit. Përsonalisht unë, por jam I bindur se dhe shumë të tjerë si unë, do e “takojnë” edhe në të ardhmen profesor Rizain, teksa do shfletojnë botimet e shumta të tij, jo vetëm letrar, por dhe ato shkollor, historik, kulturore e turistike. Sa herë të kujtojmë historin e mundjes pukjane ,serish imazhi I tij do të na shfaqet si një prej ish mundësve të shquar të krahinës tonë”, shkruan ndër të tjera në mesazhin e ngushëllimit kryebashkiaku i Pukës Gjon Gjonaj.

Gjurmët e profesorit në pallatin e kulturës, për përiudhën të cilën ai e drejtoi, Ansambli Puka mori çmimin e madh europian, “Alfred Topfler”. Muzeu “MIGJENI”, ai etnografik, muzeu I shkollës, pallatit të kulturës, etj mbeten sot si një pasuri e çmuar e Pukës, fal kontributit të tij. Shkollat që ai drejtori ndër vite mbajnë ende gjurmët e kontributit fal drejtimit plot pasion të Riza Tafilakut.

Më shumë

spot_img