Tirana
clear sky
-3.5 ° C
-3.5 °
-3.5 °
80 %
1kmh
1 %
Enj
8 °
Pre
10 °
Sht
9 °
Die
10 °
Hën
4 °
E enjte, 27 Janar, 2022

Ndahet nga jeta në moshën 76-vjeçare, piktori Sotiraq Xega

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Është ndarë nga jeta në moshën 76-vjeçaree, piktori i njohur Sotiraq Xega.

Lajmin e hidhur e kanë bërë me dije familjarët e tij, teksa në profilin e piktori në Facebook kanë vendosur edhe një shirit të zi.

Xega ishte një nga piktorët më të mirë dhe më të njohur në qytetin e Korçës.

Piktori korçar, hidhte me penel mbresat dhe përshtypjet e tij për bukuritë e natyrës në punime me dimensione të vogla. Në punimet e tij, artisti luante me ngjyrat dhe dimensionet duke sjellë një stil të papërsëritshëm.

Ai është prezantuar për artdashësit me shumë ekspozita personale. Ai ka marrë pjesë me punimet e tij në një sërë aktivitetesh, në nivel lokal dhe kombëtar.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img