Tirana
scattered clouds
5.5 ° C
5.5 °
5.5 °
75 %
3.1kmh
40 %
Mër
7 °
Enj
13 °
Pre
15 °
Sht
12 °
Die
13 °
E mërkurë, 1 Dhjetor, 2021
spot_img

Ndahet nga jeta në Londër Jorgji Qirjako, historian, filolog dhe përkthyes i njohur shqiptar

spot_img
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Historiani, filologu dhe përkthyesi i njohur shqiptar, Jorgji Qirjako është ndarë sot nga jeta në moshën 70-vjeçare në Londër.

Ai ka përkthyes rreth 70 vepra, teksa në shkurt të këtij viti u dekorua dhe me titullin ”Mjeshtër i Madh” nga Presidenti Ilir Meta.

Qirjako ka shërbyer si Drejtor i Shtëpisë së Kulturës në Kolonjë si dhe Muzeut në qytetin juglindor dhe së fundmi zv/drejtor i Institutit të Marrëdhënieve ndërkombëtare.

Historiani dhe filologu ka nxitur dhe mbështetur shumë artistë të shquar në vend teksa ka kontribut të veçantë në evidentimin e traditave patriotike të klturës popullore, figurave kombëtare etj.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img