Tirana
overcast clouds
7.5 ° C
7.5 °
7.5 °
100 %
1.5kmh
90 %
Mar
9 °
Mër
10 °
Enj
11 °
Pre
10 °
Sht
10 °
E martë, 7 Dhjetor, 2021
spot_img

Ndahet nga jeta mjeshtri i madh i violinçelit Gjovalin Lazri

digitalb
spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

48455a53793d12f9a19b313b50a49f90

Humbje e madhe për artin shqiptar, ndahet nga jeta në moshën 84-vjeçare mjeshtri i madh i violinçelit, Gjovalin Lazri.

Vetëm një muaj më parë, Lazri u vlerësua me titullin “Mjeshtër i Madh” nga Presidenti i Republikës. Ai vuante prej kohësh nga një sëmundje e rëndë.

Gjovalin Tish Lazri lindi në Shkodër më 13 tetor 1936.

Në vitin 1950 -1958 ndjek Liceun Artistik “Jordan Misja” në Tiranë me Profesor Boris Skabllov, Matej Guralumi dhe Ymer Skendëri.

Në vitin 1959 fillon studimet e larta në Akademinë e Muzikës dhe Arteve ne Pragë.

Më pas ka punuar si mësues violonçeli dhe zv/Drejtor Artistik i Shkollës se Mesme Artistike “Jordan Misja”, në Tiranë.

Gjatë këtyre viteve ka përgatitur breza të tërë artistësh violonçelist, ka debutuar vetë si solist.

Ndër vite ka botuar artikuj, metoda, dhe studime profesionale ne fushën e artit dhe te kulturës.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
digitalb
spot_img
spot_img