Tirana
moderate rain
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
81 %
3.1kmh
75 %
Hën
9 °
Mar
11 °
Mër
11 °
Enj
15 °
Pre
17 °
E hënë, 27 Mars, 2023

Ndahet nga jeta mjeku Thoma Nini, themeluesi i PD në Korçë

Lajme të ngjashëm

Ka ndërruar jetë nga një sëmundje të rëndë mjeku i njohur Thoma Nini. Ai ka shërbyer për gati 30 vite si mjek pneumofiziatës në spitalin e Korçës.

Gjithashtu Nini ishte një nga themeluesit e degës së Partisë Demokratike në qytetin e Korçës dhe mbajti për disa vite postin e kryetarit. Pas vitit 2006, Nini u emërua konsull i Shqipërisë në Selanik ku qëndroi për të paktën katër vite.

Pas përfundimit të mandatit si diplomat, Thoma Nini u rikthye në spitalin e Korçës ku punoi disa vite derisa doli në pension. 

Më shumë