Hapësire reklamuese

Sporti

Ndahet nga jeta Mino Raiola, agjenti i shumë yjeve të futbollit

Shkruar nga Newsbomb

Mino Raiola, menaxheri i njohur i futbollistëve është ndarë nga jeta në moshën 54 vjeçare pas një beteje me sëmundjen e mushkërive. Në janar 2022 u shtrua në një spital në Milano dhe iu nënshtrua një operacioni shumë delikat, por natyra e sëmundjes nuk u zbulua.

U tha se gjendja nuk ishte kritike për jetën dhe se Raiola do të fillonte rehabilitimin në shtëpi. Sot, vdekja e papritur e tij ka shokuar miliona dashamirës në gjithë botë. Dashamirës të yjeve të futbollit por që ishin dhe të Raiolës, shkruan britanikja "The Sun".

Ai njihej për karakterin e tij dhe përfaqësimin e yjeve si Pogba, Ibrahimovic, Haaland. Raiola ishte i përfshirë në disa nga transferimet më të mëdha në lojën e bukur të futbollit dhe ishte i njohur për aftësitë e tij të mprehta në negociata me disa nga klubet më të mëdha në mbarë botën.

Leso edhe: E bënë të vdekur, Mino Raiola në Twitter: Më vratë 2 herë në 4 muaj…

Raiola ka qenë pjesë e disa prej marrëveshjeve më të mëdha në historinë e futbollit. Ai ishte njeriu që ndërmjetësoi marrëveshjen prej 89 milionë paund për të rikthyer Paul Pogba te Manchester United. Lëvizja e vitit 2016 nga Juventusi ishte rekord botëror.

Ai kujdesej për disa nga emrat më të mëdhenj në futboll, duke përfshirë superyllin e Dortmundit, Haaland. Raiola u kujdes edhe për Matthijs De Ligt, Romelu Lukaku, Gianluigi Donnarumma dhe Henrikh Mkhitaryan.

Agjenti i yjeve te futbollit Mino Raiola

Raiola lindi në Nocera Inferiore, Itali në 1967 dhe emigroi me familjen e tij në Haarlem të Holandës një vit më vonë. Një futbollist premtues duke u rritur, Mino Raiola mori frenat si kreu i ekipit të të rinjve të HFC Haarlem në moshën vetëm 20 vjeç, në 1987, përpara se të fillonte karrierën e tij si agjent futbolli, shkruan "The Sun".

Raiola fillimisht punoi për Sports Promotions, një kompani agjentësh sportiv, dhe ndihmoi ndërmjetësimin e një numri transferimesh të profilit të lartë që përfshinin lojtarë që ndërronin holandishten në klube italiane, duke përfshirë Dennis Bergkamp, ​​Michel Kreek dhe Bryan Roy.

Ai do të vazhdonte të përfaqësonte më shumë se 20 nga yjet më të mirë të lojës në të gjithë futbollin evropian dhe vitin e kaluar u tha se kishte vlerë rreth 62 milionë funte. Forbes vlerësoi pasurinë e tij personale në rreth 68 milionë paund.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese