Tirana
clear sky
4.5 ° C
4.5 °
4.5 °
65 %
1.5kmh
0 %
Enj
15 °
Pre
18 °
Sht
19 °
Die
16 °
Hën
17 °
E enjte, 30 Mars, 2023

Ndahet nga jeta ish-presidenti grek Karolos Papulias

Lajme të ngjashëm

Ish-presidenti i Greqisë Karolos Papulias u nda nga jeta mëngjesin e sotëm. Ai lindi në fshatin Molyvdoskepastos të Janinës dhe ishte djali i gjeneralit Grigorios Papulias.

Karolos Papulias shërbeu si President i Republikës së Greqisë nga viti 2005 deri në vitin 2015. Ai ishte një ekzekutiv i PASOK – ut , një bashkëpunëtor i ngushtë i Andreas Papandreut dhe ministër i Punëve të Jashtme, ministër ose nënsekretar në të gjithë qeveritë e Andreas Papandreut.

Në 2007 këshilli i bashkisë së Gjirokastrës i ka akorduar titullin e lartë “Qytetar Nderi” për kontributin që ka dhënë në marrëdhëniet miqësore mes Shqipërisë e Greqisë.

Përpos një lidhjeje personale me popullin shqiptar, ku siç ka deklaruar vetë, se ka pirë qumësht nga një nënë shqiptare në vitet 1923 -1924, Karolios Papulias është personaliteti dhe politikani që kontribuoi i pari për shkrirjen e akujve mes të dy vendeve në prag të përfundimit të luftës së ftohtë.

Më shumë