Tirana
clear sky
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
65 %
0.6kmh
0 %
Mar
16 °
Mër
21 °
Enj
18 °
Pre
21 °
Sht
23 °
E martë, 18 Maj, 2021
spot_img

Ndahet nga jeta ish-kongresmeni Benjamin Gilman, mbështetës i madh i çështjes shqiptare

spot_img

Lajme të ngjashëm

97da6708a0ed67ba951d7392804cd69a

Ish-kongresmeni i Partisë Republikane për shtetin e New Yorku-ut, Benjamin Gilman ka ndërruar jetë të shtunën në moshën 94-vjeçare.

Për 30 vite ai ka qenë pjesë e Kongresit, ndërsa ka drejtuar për 6 vite Komitetin për Politikën e jashtme të SHBA-së. Nga vitet 1995 deri në 2001 ai ka qenë në krye të këtij komiteti duke dhënë mbështetje për ndërhyrjen e NATO-s në Kosovë.

Ai ka qenë gjithashtu mbështetës i madh i pavarësisë së Republikës së Kosovës dhe kërkonte një angazhim më të madh të administratave amerikane në procesin e njohjes së shtetit më të ri në Europë.

spot_img

Më shumë

spot_img
spot_img