Ndahet nga jeta drejtori i Samsung-ut, mbahet mend për thënien: Le të ndryshojmë gjithçka përveç grave dhe fëmijëve tanë

Publikuar tek: bota, më 14:44 25-10-2020 Ndahet nga jeta drejtori i Samsung-ut, mbahet mend për thënien: Le të ndryshojmë gjithçka përveç grave dhe fëmijëve tanë

Drejtori i kompanisë gjigande Samsung Group në Korenë e Jugut, Lee Kun-hee, ka ndërruar jetë në moshën 78 vjeçare.

 Lee ndihmoi që biznesi i vogël tregtar i babait të tij të rritet në një central elektrik, duke u diversifikuar në fusha si sigurimi dhe transporti detar.

Gjatë jetës së tij, Samsung Electronics u bë gjithashtu një nga firmat më të mëdha në botë të teknologjisë.

Ai ishte personi më i pasur në Korenë e Jugut, me një vlerë neto prej gati 21 miliardë dollarësh, sipas Forbes.

Lajmi për vdekjen e tij u bë e ditur nga kompania Samsung, e cila tha se Lee u nda nga jeta ditën e sotme me familjen në krah të tij, por nuk tha arsyen e saktë të vdekjes.

"Të gjithë ne në Samsung do të çmojmë kujtimin e tij dhe jemi mirënjohës për udhëtimin që ndamë me të," tha kompania në deklaratën e saj zyrtare.

Lee ishte djali i tretë i Lee Byung-chul, i cili themeloi Samsung Group në 1938. Ai u bashkua me firmën e familjes në 1968 dhe mori detyrën e kryetarit në 1987 pas vdekjes së babait të tij, shkruan BBC.

Në atë kohë, Samsung shihej si prodhues i produkteve me cilësi të ulët dhe të lirë. Por nën udhëheqjen e tij u futën reforma rrënjësore në kompani.

Ai u bë i famshëm duke u thënë punonjësve në 1993: "Le të ndryshojmë gjithçka përveç grave dhe fëmijëve tanë".

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « “SOPRANOT”, shkatërrohet banda SHQIPTARO-SIRIANE që mbillte drogë në SPANJË dhe e trafikonte në HOLANDË, 14 të ARRESTUAR (VIDEO)
Spanja në ALARM, qeveria shpall sërish gjendjen e jashtëzakonshme: Ndalohet lëvizja gjatë natës »
Article Logic
Execution time: 0.011433124542236
array(1) { ["section"]=> string(125) "ndahet-nga-jeta-drejtori-i-samsung-ut-mbahet-mend-per-thenien-le-te-ndryshojme-gjithcka-pervec-grave-dhe-femijeve-tane-225090" }