Hapësire reklamuese

Aktualitet

Ndahet nga jeta bilbili i polifonisë labe, Vasil Seraj

Shkruar nga Newsbomb
Ndahet nga jeta bilbili i polifonisë labe, Vasil Seraj

Është ndarë nga jeta bilbili i polifonisë labe Vasil Seraj. Lajmin e trishtë e ka bërë me dije kryebashkiaku i Vlorës, Ermal Dredha, i cili thotë se Vlora humbi një thesar.

“Lamtumirë i madhi Vasil!  Sot, Vlora humbi një thesar. Zëri yt prej bilbili do të mbetet i padvekshëm në pasurinë dhe trashëgiminë e folkut lab, i cili e pasuroi shumëzërëshin e trevës tonë, me nje vlerë autentike dhe të pazëvendësueshme!

Ngushëllime të sinqerta familjarëve, kolegëve dhe gjithë dashamirësve!I paharruar kujtimi dhe u prehsh në paqe”, shkruan Dredha.

Vasili, me zërin e tij të veçantë, ka lënë një pasuri të madhe shpirtërore për folkun lab. Pasioni i tij për këngën labe ka ndikuar thellë në trashëgiminë kulturore. Seraj ka qenë një nga zërat më të dashur të polifonisë labe i cili nuk ka reshtur asnjëherë së kënduari.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese