Tirana
moderate rain
9.5 ° C
9.5 °
9.5 °
81 %
3.1kmh
75 %
Hën
9 °
Mar
11 °
Mër
11 °
Enj
15 °
Pre
17 °
E hënë, 27 Mars, 2023

NATO thërret takim urgjent në Bruksel: Do të diskutohet kundërshtimi i Turqisë për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës

Lajme të ngjashëm

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka deklaruar se do të thërrasë një takim në Bruksel, në ditët në vijim me zyrtarë të lartë nga Suedia, Finlanda dhe Turqia për të diskutuar kundërshtimin e Turqisë ndaj anëtarësimit të dy vendeve në aleancë.

“Unë jam në kontakt të ngushtë me presidentin Erdogan të Turqisë dhe me liderët e Finlandës dhe Suedisë,” tha Stoltenberg në një konferencë shtypi në Uashington me Sekretarin e Shtetit të SHBA.

Blinken tha se kishte një “konsensus të fortë brenda NATO-s, gjerësisht, për të mbështetur pranimin e shpejtë të Suedisë dhe Finlandës në aleancë” dhe ai ishte i bindur se kjo do të ndodhte.

Më shumë