Hapësire reklamuese

Bota

NATO thërret takim urgjent në Bruksel: Do të diskutohet kundërshtimi i Turqisë për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës

Shkruar nga Newsbomb
NATO thërret takim urgjent në Bruksel: Do të diskutohet

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka deklaruar se do të thërrasë një takim në Bruksel, në ditët në vijim me zyrtarë të lartë nga Suedia, Finlanda dhe Turqia për të diskutuar kundërshtimin e Turqisë ndaj anëtarësimit të dy vendeve në aleancë.

"Unë jam në kontakt të ngushtë me presidentin Erdogan të Turqisë dhe me liderët e Finlandës dhe Suedisë," tha Stoltenberg në një konferencë shtypi në Uashington me Sekretarin e Shtetit të SHBA.

Blinken tha se kishte një "konsensus të fortë brenda NATO-s, gjerësisht, për të mbështetur pranimin e shpejtë të Suedisë dhe Finlandës në aleancë" dhe ai ishte i bindur se kjo do të ndodhte.

Sondazh

Poll

Lexo gjithashtu

Hapësire reklamuese