Tirana
clear sky
26.5 ° C
26.5 °
26.5 °
57 %
3.1kmh
0 %
Pre
38 °
Sht
35 °
Die
33 °
Hën
35 °
Mar
36 °
E premte, 25 Qershor, 2021
spot_imgspot_img

NATO, Stoltenberg në Tiranë do të diskutojë krijimin e ushtrisë së Kosovës

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

b11ab7d1cd038b4762061de6b01e77e5

Gjatë vizitës që do të zhvillojë nesër në Tiranë Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg do të diskutohen disa çështje të rëndësishme me palën shqiptare.

Një ndër to është edhe transformimi i Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri. Burime për Top Channel kanë bërë të ditur se  temë diskutimi është dhe mbështetja për FSK-në, për t’i ndihmuar ato në transformimin në ushtri, një objektiv ky i Kosovës, për të cilin NATO vlerëson se vendi duhet të bëjë më shumë për ta arritur.

Kujtojmë se pak ditë më parë ministrja e Mbrojtjes së Shqipërisë, Mimi Kodheli zhvilloi një vizitë zyrtare në Prishtinë.

Në fokus të takimeve do të jenë gjithashtu rritja e buxhetit për mbrojtjen dhe iniciativa e qeverisë shqiptare për krijimin e një qëndre trajnimi rajonale për luftën kundër terrorizmit, e cila gjen mbështetjen e kësaj organizate ushtarake.

Lexo edhe: Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Stoltenberg vizitë zyrtare në Tiranë

Më shumë

Lajmet e fundit

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img