Tirana
scattered clouds
21.5 ° C
21.5 °
21.5 °
88 %
2.6kmh
40 %
Hën
26 °
Mar
26 °
Mër
25 °
Enj
23 °
Pre
22 °
E hënë, 20 Shtator, 2021
spot_img

NATO paralajmëronë Kosovën për krijimin e Ushtrisë: Do të ketë pasoja serioze për të ardhmen integruese

spot_img

Lajme të ngjashëm

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg ka shprehur shqetësime rreth planeve të Kosovës për të transformuar forcën e lehtë të armatosur të vendit në një ushtri kombëtare, duke e quajtur hapin “të gabuar”.

Stoltenberg bëri komentet pas një takimi të ministrave të jashtëm të aleancës ushtarake në Bruksel më 5 dhjetor, nëntë ditë përpara se parlamenti kosovar të votojë nëse do të krijojë një ushtri të rregullt, një masë që kryeministri serb ka paralajmëruar të shkaktojë ndërhyrjen e armatosur të Serbisë në provincën e mëparshme.

Beogradi dhe serbët etnikë në pjesën veriore të Kosovës kanë kundërshtuar me forcë krijimin e një ushtrie kosovare, duke thënë se kjo do të shkelte rezolutat e OKB dhe do të përdoret kundër pakicës serbe të vendit – një kërkesë e mohuar nga zyrtarët në Prishtinë.

Duke folur në konferencën e shtypit në Bruksel, Stoltenberg tha se lëvizja e Prishtinës për të transformuar Forcën e Sigurisë së Kosovës (FSK) në një ushtri ishte “e paarsyeshme, shkon kundër këshillës së shumë aleatëve të NATO-s dhe mund të ketë pasoja serioze për të ardhmen Euro-Atlantike të Kosovës.”

Tarifa e re e futur nga Prishtina ka krijuar “ndarje të reja”, tha gjithashtu shefi i NATO-s, duke shtuar se hapat e tillë “po e bëjnë më të vështirë dialogun e ndërmjetësuar nga BE-ja midis Beogradit dhe Prishtinës”.

Stoltenberg u bëri thirrje të dyja palëve “të tregojnë përmbajtje, të përmbahen nga hapat dhe deklaratat provokative dhe të bëjnë kompromiset e nevojshme në mënyrë që ata të mund të ecin përpara drejt një të ardhmeje më të mirë”. /RadioFreeEurope

 

Lexo edhe:

Nuk ka lajme të lidhura për këtë lajm

Më shumë

spot_img