Tirana
broken clouds
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
72 %
3.1kmh
75 %
Sht
15 °
Die
15 °
Hën
11 °
Mar
9 °
Mër
10 °
E shtunë, 27 Nëntor, 2021
spot_img

“NATO, më pak e interesuar për gjeopolitikën europiane”, kryeministri italian tregon pakënaqësitë ndaj Aleancës në Samitin e Sllovenisë

spot_img
spot_img

Lajme të ngjashëm

Gjatë samitit të sotëm të mbajtur në Slloveni kryeministri italian Mario Draghi ka folur lidhur me qëndrimin e tanishëm të NATO, ku ka pohuar se Aleanca e Atlantikut duket të jetë më pak e interesuar gjeopolitikisht për Evropën.

“Tërheqja nga Afganistani, për shkak të mënyrës së vendosjes, komunikimit dhe ekzekutimit dhe ndryshimit të synimeve që përfshinte kontratën midis Australisë dhe Francës për furnizimin e disa nëndetëseve bërthamore të hedhura për nëndetëset e prodhuara nga Amerika – dhe këtu e kam fjalën jo vetëm për substanca, por mënyra se si u komunikua – ato janë dy mesazhe shumë të forta, të cilat na tregojnë se NATO duket më pak e interesuar gjeopolitikisht për Evropën dhe zonat e interesit të Evropës dhe ka zhvendosur fushat e interesit në pjesë të tjera të botës”,  tha kryeministri i Italisë Draghi në fund të samitit të BE-së në Slloveni.

“A do ta dobësonte mbrojtja e BE-së NATO -n, siç thotë Stoltenberg? Unë nuk mendoj se çdo gjë e lindur jashtë NATO-s dobëson NATO-n dhe dobëson Evropën. Ky problem lind nga fakti se shumë, nëse jo të gjitha vendet, mendojnë se kanë humbur centralitetin gjeopolitik brenda NATO-s. Diçka plotësuese. Në NATO forcon NATO-n dhe Evropën”, tha ai.

spot_imgspot_img

Më shumë

spot_img
spot_img
spot_img
spot_img